Preskoči na glavni sadržaj

10 knjiga u kojima bi moje dijete moglo uživati koliko i ja


Danas sam dobio sina. Supruga je oko pola 6 ujutro rodila najljepšeg Petra. I nikad nisam bio sretniji.

A ja već neko vrijeme imam planove za Petra. Nemam ih puno - ne planiram kroz njega ostvariti svoju nogometnu karijeru nesuđenog desnog krila Slaven Belupa niti neke druge nebuloze kakve roditelji znaju imati. Imam zapravo želju više nego plan - da mu usadim ljubav prema čitanju. 

Znam, 2021. je, generacije više nisu iste. Kad bude u mogućnosti malo ozbiljnije čitati već će biti 2030-e. Ali nema veze - mogu se bar nadati. 

Meni osobno čitanje je toliko obogatilo život da je to uopće teško opisati. Svi vi koji ovo čitate znate o čemu pričam. I zato sam mjesecima prije nego se Petar rodio radio na tome da kompletiram neke kolekcije koje sam ja čitao kao dijete ili nešto kasnije, u kojima sam neizmjerno uživao, a koje će možda i njemu jednog dana biti izvor uživanja. Neke sam uspio nabaviti, neke sam već imao, a neke nisam pa će za to poslužiti knjižnica.

Pa, krenimo redom.

1. Junaci Pavlove Ulice

Uh, kako sam volio ovu knjigu mađarskog autora Ferenca Molnara. Emotivna priča o grupi dječaka koja brani svoju ulicu od nasilnika - vrijednosti koje uvijek valja njegovati u realnom svijetu. 

2. Kronike iz Narnije

Iako nikad nisam pročitao cijeli serijal, u izuzetno dobrom pamćenju ostala mi je televizijska serija. Kako je Golden Marketing Tehnička Knjiga imala sjajnu ponudu za cijeli serijal od 7 knjiga u tvrdom uvezu za samo 330 kn, serijal sad na polici čeka prvo čitanje.

3. Priča bez kraja

Fantastična priča njemačkog spisatelja Michaela Endea s pravom je stekla kultni status. Bastianove pustolovine počinju upravo čitanjem knjige u antikvarijatu. Malo neslavno - uslijedila je njezina krađa, no dječak se kasnije iskupio za svoj grijeh.

4. 5 prijatelja

Serijal od 21 knjige koju smo većina moje generacije "gutali" i po više puta. Pokažite mi jednu osobu od 35-36 godina koja nije htjela piti đumbirovo pivo i imati psa poput Timmyja, velikog brata poput Juliana ili sestru kao Anne. 

5. Braća lavljeg srca

Da sam dobio 10 kuna za svaki put kad sam pročitao ovu knjigu, sam bi si kupio nove Adidas kopačke s 12 čepova dok sam ganjao nogometnu karijeru. Priča o bratskoj ljubavi i borbi protiv zla koje želi ovladati svijetom u koji se odlazi nakon smrti. Mlađi brat Gospodara prstenova iz pera švedske spisateljice Astrid Lindgren.

6. Vremenski stroj

Serijal od 10 knjižica dotad neviđenog koncepta - knjiga se ne čita linearno već se, ovisno o izboru koji napravite, skače sa stranice na stranicu, nadajući se da ste napravili dobar izbor i da ćete misiju vremenskog putnika uspješno privesti kraju. Iz ovih sam knjiga naučio puno - kad se prijatelj vratio iz Japana, pokušavao se sjetiti statuu kojeg samuraja je vidio. Kao iz topa izvalio sam - Miyamoto Musashi, a on me u čudu pogledao, kako to znam. E, di si ti bio dok je meni Miyamoto davao svoj drveni mač...

7. Harry Potter

Iako ga nisam čitao kao klinac jer još nije bio napisan, i u svojoj punoljetnosti sam jako uživao u dogodovštinama svima poznatog čarobnjaka. Vjerujem da će i Petar. Pettar. Potter. 

8. Hobit

Kad Bilbo Torbar... ovaj, Baggins, krene u svoju prvu avanturu u životu. I njega sam prvi put pročitao tek u srednjoj školi, a i tada me oduševio i dobro pripremio na Gospodara prstenova. Ističem baš Hobita jer ipak ima izraženiju notu dječje knjige nego LOTR. 

9. 20.000 milja pod morem

Kako je ova knjiga još uvijek čitava nakon valjda 20 čitanja, pravo je čudo. Avanture namrgođenog kapetana Nema i njegovih nepozvanih gostiju na podmornici Nautilus jedan su od mojih favorita iz djetinjstva. A tijekom godina sakupio sam i ostala najbolja Verneova djela.

10. Vlak u snijegu

Što uopće reći o knjizi iz koje i danas u govoru ponekad koristim izraze poput "nema tu mile-lale", "saperlot", a često si zapjevam i "Kad se male ruke slože" iz istoimenog filma. Svevremenska knjiga.

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Interliber 2024.: kad se održava?

Najomiljeniji i najveći hrvatski književni sajam nastavlja s dugom tradicijom očuvanja pisane riječi živom.  Interliber, koji se tradicionalno održava u Zagrebu, posjetiteljima će i 2024. pružiti priliku da istraže bogatstvo književne produkcije, sudjeluju u raznim književnim događanjima, upoznaju poznate autore i nova izdanja knjiga, ali i prokopaju po štandovima antikvarijata.  Interliber će se ove godine održati od 12. do 17.11. , kao i uvijek, na Zagrebačkom velesajmu. Ove se godine, najavljuju organizatori, očekuje više od 300 izlagača iz Hrvatske i inozemstva. Zemlja u fokusu bit će Mađarska pa nas tako očekuju mađarski autori, tradicionalna glazba i druge kulturne delicije naših sjevernih susjeda. Nadam se da će se netko sjetiti napraviti i mađarski gulaš.  Za one koji nisu nikad bili na Interliberu, valja napomenuti da je gužva najveća u dane vikenda pa, ako želite izbjeći guranje sa gomilom ljudi, pokušajte u razgledavanje ponude navratiti između 12. i 15.11....

Tolkien knjige na hrvatskom: kako ih kompletirati?

Ažurirano: 31.3.2024. Jedan od omiljenih pisaca mnogih generacija, J.R.R.Tolkien, u naslijeđe nam je ostavio mnogo sjajnih dječjih priča, ali i fantasy avantura i mitologija u kojima mogu uživati i stariji. Jedan od omiljenih izdavača mnogih generacija, Algoritam, nakon neslavne propasti u naslijeđe nam je ostavio premali broj prijevoda Tolkienovih djela. Toliko mali da su cijene nekih od njegovih knjiga nevjerojatno visoke.  Tolkienova djela u izdanju Algoritma Pisma Djeda Božićnjaka Pripovijesti iz opasnih predjela Nedovršene pripovijesti Anotirani Hobit Hobit trilogija Gospodar prstenova (meki i tvrdi uvez) Hurinova djeca Silmarillion Roverandom Kako kompletirati kolekciju Tolkiena na hrvatskom? Prvo, pripremite se na žestok financijski udar. Drugo, oboružajte se s mnogo strpljenja. Treće, budite aktivni u traženju. Podijelit ćemo djela po tome koliko ih je teško nabaviti, od lakše prema teže dobavljivima. Iako je ovo dosta subjektivno, možda će netko imati drugačije iskustvo....

Gdje kupovati knjige na engleskom?

Koje su dobre i sigurne stranice za kupovinu knjiga na engleskom jeziku? Gdje se može lijepo uštedjeti, a gdje ćete morati paziti na eventualne carinske troškove? Doznajte u nastavku.  Čitanje na engleskom jeziku nije bauk, kao što sam već zaključio u blogu pod nazivom   Zašto biste trebali čitati na engleskom i kako krenuti?   Knjige na engleskom mogu se kupiti i u hrvatskim knjižarama; no ako vam izbor u njima nije dovoljan, vjerojatno ćete se poželjeti odlučiti na online kupovinu na stranim stranicama. Ni to nije bauk, kao ni čitanje na engleskom.  Nažalost, s pravilima od 1.7.2021., pri čemu se plaća PDV na sve knjige koje stižu izvan EU, kupovina je postala skuplja, a na to treba dodati i namet Hrvatske pošte od 18 kn. Ovo se može izbjeći naručivanjem sa stranica koje isporučuju iz Europske unije. Koje su dobre i sigurne stranice za kupovinu knjiga na engleskom jeziku, osim stranica nakladnika? Navodim ih u nastavku.  Libristo.hr Češka tvrtka koja je ...