Preskoči na glavni sadržaj

Kako u knjižari dobiti popust na knjigu koja nije na akciji?

Photo by John Michael Thomson on Unsplash

 
Ako ste jedan od onih koji uživaju u dugim šetnjama knjižarom, razgledavanjem svih polica koje postoje i po više puta i na kraju odlaskom iz knjižare s mnogo više knjiga nego što ste prvotno planirali, vjerojatno je da vam zbog toga pati bankovni račun.  Pa zato nije naodmet poslužiti se malim „trikom“ kako da tu patnju smanjite. Članak možete prestati čitati ako ste „picajzla“ – odnosno, ako patite na to da vaš primjerak knjige mora biti savršen.

Nedavno sam u jednoj zagrebačkoj knjižari naletio na tri knjige jednog od svojih omiljenih pisaca. Redovna cijena svake od njih, na engleskom jeziku, bila je 99 kuna. Međutim, jedna među njima imala je maleno vanjsko oštećenje korica. Pristojno sam upitao prodavačicu da li bi mi možda prodali taj primjerak knjige po sniženoj cijeni jer mi oštećenje ne smeta. Nakon kratkog razgovora s voditeljicom, pristali su mi dati 20% popusta. Ionako je riječ o primjerku knjige koji bi vjerojatno završio na nekoj akciji.

Sličnu situaciju imao sam i nekoliko dana kasnije. Uputio sam se kupiti jednu stariju knjigu izdanu još u doba Algoritma. Na licu mjesta vidio sam da je jedna vanjska strana papira dosta požutila od stajanja. Ponovo sam, naravno ljubazno i s osmijehom, upitao bih li možda zbog te nesavršenosti nove knjige mogao upecati kakav popust. Kratak razgovor s voditeljicom i, voila – 20% popusta.

Ključ cijele priče je biti ugodan, ljubazan, nasmiješen, nikako neugodan i zahtjevan i trkeljati o svojim pravima kao kupcu. Lijepa riječ daleko vodi.

I napomena za kraj - ideja ovog članka nije da budete žicaroš par exellance pa da to radite bili u pravu ili ne. I naše knjižare, izdavači i ostali u tom lancu moraju od nečega živjeti. 

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Interliber 2024.: kad se održava?

Najomiljeniji i najveći hrvatski književni sajam nastavlja s dugom tradicijom očuvanja pisane riječi živom.  Interliber, koji se tradicionalno održava u Zagrebu, posjetiteljima će i 2024. pružiti priliku da istraže bogatstvo književne produkcije, sudjeluju u raznim književnim događanjima, upoznaju poznate autore i nova izdanja knjiga, ali i prokopaju po štandovima antikvarijata.  Interliber će se ove godine održati od 12. do 17.11. , kao i uvijek, na Zagrebačkom velesajmu. Ove se godine, najavljuju organizatori, očekuje više od 300 izlagača iz Hrvatske i inozemstva. Zemlja u fokusu bit će Mađarska pa nas tako očekuju mađarski autori, tradicionalna glazba i druge kulturne delicije naših sjevernih susjeda. Nadam se da će se netko sjetiti napraviti i mađarski gulaš.  Za one koji nisu nikad bili na Interliberu, valja napomenuti da je gužva najveća u dane vikenda pa, ako želite izbjeći guranje sa gomilom ljudi, pokušajte u razgledavanje ponude navratiti između 12. i 15.11....

Tolkien knjige na hrvatskom: kako ih kompletirati?

Ažurirano: 31.3.2024. Jedan od omiljenih pisaca mnogih generacija, J.R.R.Tolkien, u naslijeđe nam je ostavio mnogo sjajnih dječjih priča, ali i fantasy avantura i mitologija u kojima mogu uživati i stariji. Jedan od omiljenih izdavača mnogih generacija, Algoritam, nakon neslavne propasti u naslijeđe nam je ostavio premali broj prijevoda Tolkienovih djela. Toliko mali da su cijene nekih od njegovih knjiga nevjerojatno visoke.  Tolkienova djela u izdanju Algoritma Pisma Djeda Božićnjaka Pripovijesti iz opasnih predjela Nedovršene pripovijesti Anotirani Hobit Hobit trilogija Gospodar prstenova (meki i tvrdi uvez) Hurinova djeca Silmarillion Roverandom Kako kompletirati kolekciju Tolkiena na hrvatskom? Prvo, pripremite se na žestok financijski udar. Drugo, oboružajte se s mnogo strpljenja. Treće, budite aktivni u traženju. Podijelit ćemo djela po tome koliko ih je teško nabaviti, od lakše prema teže dobavljivima. Iako je ovo dosta subjektivno, možda će netko imati drugačije iskustvo....

Gdje kupovati knjige na engleskom?

Koje su dobre i sigurne stranice za kupovinu knjiga na engleskom jeziku? Gdje se može lijepo uštedjeti, a gdje ćete morati paziti na eventualne carinske troškove? Doznajte u nastavku.  Čitanje na engleskom jeziku nije bauk, kao što sam već zaključio u blogu pod nazivom   Zašto biste trebali čitati na engleskom i kako krenuti?   Knjige na engleskom mogu se kupiti i u hrvatskim knjižarama; no ako vam izbor u njima nije dovoljan, vjerojatno ćete se poželjeti odlučiti na online kupovinu na stranim stranicama. Ni to nije bauk, kao ni čitanje na engleskom.  Nažalost, s pravilima od 1.7.2021., pri čemu se plaća PDV na sve knjige koje stižu izvan EU, kupovina je postala skuplja, a na to treba dodati i namet Hrvatske pošte od 18 kn. Ovo se može izbjeći naručivanjem sa stranica koje isporučuju iz Europske unije. Koje su dobre i sigurne stranice za kupovinu knjiga na engleskom jeziku, osim stranica nakladnika? Navodim ih u nastavku.  Libristo.hr Češka tvrtka koja je ...